Uddamålsförlust. Eller en hedersam förlust – sådan som inte syns i någon tabell.
Vår start var frejdig och intensiv. Riktigt bra första 20 från vår sida. Killarna bjöd på sprudlande energi och det var definitivt inte orättvist att vi hade ledningen i matchen efter bara fyra minuters spel. Melvin stod helt rätt placerad och dunkade dit bollen i nät efter hörna av Max Dunegård.
I mitten av halvleken hade vi en sekvens där vi hamnade lite på efterkälken. Något som kostade oss två baklängesmål inom loppet av tio minuter. Det var två fasta situationer som låg bakom målen, där vi inte riktigt stod på tårna. För vårt unga lag kommer det här bli en nyttig läropeng.
Erik i målet fick sträcka ut sig och visa sina kvaliteter på några skott utifrån. I övrigt hade vi bra koll på händelserna runt vårt eget straffområde. Det var inte mycket de skapade på oss. Däremot hade vi tre väldigt klara lägen i andra halvlek. Max Dunegård kom från sin kant och drog iväg ett avslut som tog på försvarare ut till hörna. Känslan var att bollen hamnat i nät om det inte vore för täckningen. Max Mårtensson prickade stolpen från nära håll och Jocke fick inte pannan på bollen när han stod fri i straffområdet efter fint slagen frispark av Alex.
På det stora hela ska vi vara väldigt nöjda med insatsen. Det var ett starkt och rutinerat div 5-lag på andra sidan planhalvan som blev en bra värdemätare för oss. Vad säger man, tillbaka till gruvan och knacka vidare. Genarp kommer att stå redo när det vankas seriepremiär i april. Var så säkra!
I vårvädret var det härligt att se föreningens alla åldersgrupper som var på plats för fotografering. Vill passa på att rikta ett stort tack till Idrottsfoto för ett proffsigt arbete.
Det var många av barnen som stannade kvar för att se träningsmatchen och fick sällskap av byborna. Stort tack till er alla. Är rätt övertygad om att spelet värmde lika mycket som solens framträdande. Hoppas att vi ses redan nästa helg!
// Murre