Rivstart på Trailsäsongen!
Först ut var förra lördagen var Åhus Trailrun med 10 km traillöpning längs havet och i skogen söder om Åhus. Genarps IF representerades här utav Annika, Eva, Gustav och Pernille.
Dagen efter var det dags för Stävie Trail. På den 13 km långa sträckan startade från Genarps IF Anton, Eva, Jonas, Lidja och Martin.
I går hölls även Öved Winter Trail och på plats fanns Anna, Lidja och Laurent. Tävlingen bjöd på en utmanande och tuff bana med underlag av snö och is blandat med grenar, lera och sand. Start och mål var den vackra 1700-tals parken.
Många bra kämpainsatser och nöjda löpare från dessa tävlingar! Med tufft underlag så är tiderna inte alls jämförbara med asfaltstävlingar men tiden är ju inte den ända måttstocken i ett lyckat traillopp utan det är ju hela upplevelsen. Från de tre tävlingarna vill vi idag lyfta fram familjen Jörgensens prestationer lite extra – I Öved placerade sig nämligen Lidija på en fin 2:a plats på 10 km’s sträckan och Anna 6:a på 5:kms sträckan! Lidija placerade sig även långt fram i Stävie, då 10:a av 107 damer. Stort Grattis Båda!






























































