Genarps IF är en av tio föreningar som av Friidrottsförbundet har tilldelats ambassadörskap för konceptet Run All Around. Vi vill med konceptet locka fler ungdomar och vuxna att upptäcka glädjen, enkelheten och nyttan med löpning oavsett tidigare erfarenhet.
Löpning kan utföras precis där du är, året runt, oavsett om du är i ett bostads-område, i skogen, parken, under vinter eller sommar. Genom att springa under olika årstider i olika miljöer och underlag varieras träningen vilket leder till att kroppen arbetar med flera muskelgrupper. Skogsmiljö får dig att hoppa, ducka, springa slalom, medan du på asfalt kan springa snabbt året runt. Variationen i träningen kommer ge ökad kondition, styrka, smidighet, kroppskontroll, motivation och stärkt självförtroende.
Run all around är ett initiativ där löpning utförs i flera miljöer utomhus året runt. Det krävs inga hallar eller lokaler för att genomföra träningen utan man tar sig till en närmiljö som inspirerar och motiverar till träning. Svensk Friidrott vill få fler människor att upptäcka glädjen, enkelheten och nyttan med löpning oavsett tidigare erfarenhet samt få en förståelse för hur man genom löpning i olika årstider och miljöer kan ge kroppen en allsidig träning.
Run all Around kommer att pågå i ca 6 månader med start tisdagen 13/10. Våra träningsdagar är tisdagar, torsdagar och lördagar där Run all around kommer att förläggas på någon av träningsdagarna. Vi samlas på idrottsplatsens parkering kl 18:00. För mer info se under Löpning och Våra Träningar.
https://youtu.be/tdFAdI-QeT0
Välkommen att träna med oss!




























































